Skip to main content

Jesteś młodą osobą obcego pochodzenia mieszkającą na Islandii, która została niedawno zdiagnozowana onkologicznie? A może ktoś Ci bliski choruje na raka?

Wiadomość o chorobie nowotworowej w kraju, którego języka nie znasz, może być przerażającym doświadczeniem, szczególnie jeśli jesteś daleko od domu, przyjaciół, rodziny i wsparcia. Niestety informacje na temat nowotworów, leczenia czy oferowanego wsparcia są na Islandii trudno dostępne w językach innych niż islandzki. W Kraftur dokładamy wszelkich starań, by to zmienić.

U nas zawsze jesteś mile widziany(-na). Możesz skontaktować się z nami mailowo (kraftur@kraftur.org) bądź telefonicznie (866-9600).

WAŻNE

Jesteś uprawniony do nieodpłatnych usług tłumacza! Pacjenci obcego pochodzenia oraz posługujący się językiem migowym mają prawo do obecności tłumacza podczas spotkań z lekarzem. Prawo to gwarantuje Akt prawny nr 74/1997 o prawach pacjenta. Personel szpitala na prośbę pacjenta ma obowiązek zagwarantować tłumacza z agencji tłumaczeń Alþjóðasetur lub

z Centrum Komunikacji dla osób niesłyszących i słabo słyszących Samskiptamiðstöð heyrnarlausra. Nie ponosisz kosztów tej usługi.

Czym jest Kraftur?

Kraftur to towarzystwo wspierające młode osoby (w wieku od 18 do 40 lat), u których zdiagnozowano nowotwór, a także najbliższych chorego powyżej 18. roku życia.

Kraftur oferuje różnego rodzaju usługi:

· poradnictwo,

· wsparcie finansowe,

· wsparcie osób o podobnym doświadczeniu – „Sieć wsparcia”,

· wsparcie prawne związane z interesami pacjentów,

· grupy wsparcia,

· coaching,

· FítonsKraftur (WMocySiła) – ruch i rekreacja,

· usługi dla osób mieszkających poza terenem okręgu stołecznego

Jakiego rodzaju usługi i wsparcie możesz otrzymać w Kraftur?

Członkowie towarzystwa mogą korzystać z usług nieodpłatnie, po uiszczeniu corocznej opłaty członkowskiej w wysokości 4500 kr.

Rozmowa wspierająca – czy Ty lub ktoś z Twoich najbliższych został zdiagnozowany onkologicznie?

Kraftur oferuje konsultacje dla osób, które znalazły się w nowej sytuacji po usłyszeniu diagnozy onkologicznej. Podczas rozmowy omawiane są usługi

i wsparcie oferowane osobie chorej oraz jej najbliższym, a także kwestie,

o których warto pamiętać po otrzymaniu diagnozy.

Wsparcie i poradnictwo

Kraftur we współpracy z Krabbameinsfélagið (Islandzkim Towarzystwem Onkologicznym) oferuje wsparcie i poradnictwo osobom zdiagnozowanym onkologicznie oraz ich najbliższym. Członkowie Kraftur mogą nieodpłatnie skorzystać z usług psychologa oraz pielęgniarki pracującej

w Krabbameinsfélagið.

Pracownicy socjalni z Krabbameinsfélagið zajmują się doradztwem w sprawie praw pacjenta, m.in. prawa do zwolnienia chorobowego czy wypłat z funduszu chorobowego. Pomagają oni pacjentom onkologicznym i ich rodzinom poradzić sobie ze zmianami wynikającymi z diagnozy – zarówno społecznymi, jak i finansowymi.

Wsparcie finansowe

Kraftur styður við bakið á félagsmönnum sínum með fjárhagslegum styrkjum.

Kraftur wspiera swoich członków również w wymiarze finansowym.

● Fundusz awaryjny. Powstał z myślą o młodych osobach, które chorują onkologicznie i ze względu na swoją chorobę zmagają się z trudnościami finansowymi. Pieniądze z funduszu przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z wizytami lekarskimi, zakupu lekarstw oraz innych powstałych w wyniku choroby.

● Dodatek na zakup lekarstw. Koszt zakupu lekarstw w przypadku osób chorujących na raka jest duży, mimo że zgodnie z regulacjami prawnymi partycypuje w nim Sjúkratryggingar. Wiele potrzebnych leków nie jest

refundowanych. Członkowie Kraftur mogą wnioskować o dodatek na zakup lekarstw. Jest on wspólną inicjatywą Kraftur i Apótekarinn.

● Dodatek pogrzebowy. Jest on przyznawany w celu wsparcia najbliższych członka Kraftur, który zmarł z powodu choroby nowotworowej lub jej konsekwencji. Koszt pogrzebu często jest bardzo wysoki i dokłada się do innych wydatków poniesionych w związku z chorobą zmarłego.

Wsparcie osób o podobnym doświadczeniu – „Sieć wsparcia”

Pacownicy Kraftur kładą duży nacisk na stworzenie dla młodych osób chorych onkologicznie oraz ich najbliższych miejsca, w którym mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wspierać się podczas choroby. Kraftur we współpracy z Krabbameinsfélagið prowadzi „Sieć wsparcia”, złożoną z ponad 100 doświadczonych osób, które rozumieją Twoją sytuację. To ludzie w różnym wieku, którzy zachorowali na nowotwór bądź są bliskimi osoby chorej. Są gotowi, by Cię wysłuchać, podzielić się swoim doświadczeniem oraz być przy Tobie. Mieszkają na terenie całego kraju i są różnych narodowości. Spotkanie kogoś o podobnym doświadczeniu może okazać się niezwykle pomocne.

Prawa i interesy pacjenta

Pomagamy członkom Kraftur również w kwestiach prawnych i chronimy ich interesy. Trudno jest samodzielnie walczyć z systemem w obronie swoich praw, dlatego u nas możesz umówić się na konsultacje z rzecznikiem interesów, który pomoże Ci w podjęciu kolejnych kroków.

Grupy wsparcia

W ramach Kraftur działają grupy wsparcia dla osób chorujących na raka bądź mających w swoim otoczeniu chorego. Spotkanie i rozmowa z kimś będącym w podobnej sytuacji oraz możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem z kimś, kto Cię rozumie, mogą mieć kojący wpływ.

● StelpuKraftur (SilneDziewczyny) to grupa wsparcia dla młodych kobiet (w wieku od 18 do 40 lat), które zachorowały na nowotwór.

● StrákaKraftur (SilneChłopaki) to grupa wsparcia dla młodych mężczyzn (w wieku od 18 do 40 lat), którzy zachorowali na nowotwór.

● AðstandendaKraftur (WBliskichSiła) to grupa wsparcia dla osób, których najbliższa osoba choruje onkologicznie.

Coaching

Kraftur oferuje wszystkim swoim członkom bezpłatne konsultacje coacha. Coaching jest interaktywnym procesem wsparcia opartym na rozmowach, które mają na celu wydobycie z każdej osoby tego, co najlepsze. Daje możliwość spojrzenia na swoje sprawy z innej perspektywy i pomaga osiągać lepsze wyniki zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

FítonsKraftur (WMocySiła) – ruch i rekreacja

FítonsKraftur umożliwia członkom towarzystwa zdiagnozowanym onkologicznie oraz ich najbliższym ruch i rekreację, a tym samym wspieranie zdrowia i samopoczucia. Działa w formie kursów, wydarzeń, zdalnych treningów oraz grup wędrujących Að klífa brattann, które spotykają się zazwyczaj raz w miesiącu i wybierają na wycieczkę w okolicach Reykjavíku.

Usługi dla osób mieszkających poza terenem okręgu stołecznego

Kraftur prowadzi NorðanKraft (KrafturPółnocy) – grupę wsparcia dla młodych osób (w wieku od 18 do 40 lat) zdiagnozowanych onkologicznie oraz ich najbliższych. Raz w miesiącu NorðanKraftur organizuje wydarzenia w Akureyri lub okolicy oraz oferuje konsultacje w siedzibie KAON.

Krabbameinsfélagið posiada osiem mieszkań przy Rauðarárstígur 33 w Reykjavíku, z których na czas leczenia mogą korzystać pacjenci oraz ich najbliżsi. Za zarządzanie tymi mieszkaniami i przydzielanie ich jest odpowiedzialny Landspítali (Szpital Uniwersytecki). Do dyspozycji pacjentów i ich najbliższych pozostaje również hotel Landspítali, w którym na czas leczenia mogą zatrzymać się osoby będące w trakcie leczenia w stolicy, mieszkające poza okręgiem stołecznym.

Krabbameinsfélagið prowadzi biura w różnych miejscach kraju: Ísafjörður, Akureyri, Skagafjörður, Reyðarfjörður, Árnessýslu i Reykjanes. Osoby zdiagnozowane onkologicznie oraz ich najbliżsi mogą w nich uzyskać poradę i wsparcie. Usługi doradcze są świadczone nieodpłatnie. Dodatkowo na terenie kraju funkcjonują 22 stowarzyszenia regionalne oraz 7 grup wsparcia.

Informacje

Bliższych informacji udziela Inga Bryndís Árnadóttir, rzecznikiem ds. edukacji i interesów (tel.: 866-9600, mail: kraftur@kraftur.org).